collegium marianum
dom macierzysty i nowicjat księży pallotynów
na kopcu w kleczy k. wadowic

Aktualności

2016-10-01

KURS MALOWANIA IKON - nowe terminy


pallotyni


KURSY
Szkoła Malowania Ikon im. Św. Józefa w Wadowicach

Zapraszamy na weekendowe rekolekcje wielkopostne 1 – 2 kwietnia.
Tym razem udało się zaprosić grekokatolickiego księdza Ihora Kozankevycha z Drohobycza.
Ks. Ihor prowadzi ośrodek dla narkomanów, dom dla bezdomnych i diecezjalny Caritas. Wyjeżdżał sprawować opiekę duszpasterską nad żołnierzami w czasie frontu w Donbasie. Jest księdzem grekokatolickim, więc ma rodzinę – żonę Oleńkę i dwójkę dzieci. Mieliśmy okazję poznać bliżej tą wspaniałą rodzinę w czasie letniego pleneru z Zakopanem. Co nas ujęło najbardziej! – ks. Ihor jest charyzmatykiem wschodniego Kościoła! Od lat współpracuje ze Szkołą Nowej Ewangelizacji „Galilea” ze Stryszawy – Siwcówki, skąd przeniósł kursy ewangelizacyjne na grunt Ukrainy.
W czasie naszych rekolekcji będziemy mogli doświadczyć bogactwa liturgii wschodniej przez uczestnictwo we Mszy świętej obrządku wschodniego – po Polsku! Ks. Ihor przybliży nam teksty liturgiczne pochodzące jeszcze od Jana Chryzostoma, nie zmieniane od ok. 1700 lat! To wspólne korzenie Kościołów Wschodniego i Zachodniego. Doświadczenie bezcenne dla ikonopistów i przypuszczamy , że jedyne takie rekolekcje w Polsce.
W rekolekcjach można uczestniczyć w sposób stacjonarny – wykupić nocleg i wyżywienie, bądź dochodząco (z ewentualnymi posiłkami). Koszt całości to 100 zł (pełna opcja). W cenę nie jest wliczona ofiara dla prowadzącego. Pozostawiamy to Waszej hojności i możliwościom. Wystawimy skarbonkę. Niech finanse nie będą przeszkodą w przeżyciu rekolekcji, ale też nie ograniczamy hojności. Złożone ofiary będą pomocą dla drohobyckiego Caritasu – a potrzeba jest wielka w tym kraju rujnowanym wojną.
I jeszcze informacja dla wyjeżdżających w lecie malować cerkiew w Drochobyczu. Spotkanie z ks. Ihorem OBOWIĄZKOWE! 
Zapisy i informacje: Basia 669405188


KURS PODSTAWOWY IKONOPISANIA
„IKONA – MODLITWA I WARSZTAT”
- 1 - 9 lipca 2017,
(stacjonarne z zakwaterowaniem i wyżywieniem)
Collegium Marianum Księży Pallowynów - Wadowice
WARUNKI UCZESTNICTWA W KURSIE
Kurs adresowany jest do osób wierzących – katolików, chcących połączyć swój talent malarski z pragnieniem kontemplacji Boga. W „atmosferze” wyciszenia nauczymy się tworzyć Święte oblicza ikon, rozmyślając i modląc się przed nimi. Uczestnicząc w codziennej Eucharystii i modlitwie poznamy najważniejsze zagadnienia z historii sztuki bizantyjskiej, symboliki, oraz teologii ikony.
Kurs poprowadzą Barbara i Krzysztof Cudo
Rekolekcje wygłosi (najprawdopodobniej) ks. Antoni Wróblewski, wspaniały rekolekcjonista i duszpasterz, od kilku lat współpracujący z naszą szkołą.
Malujemy – piszemy ikonę Pantokratora (Pana Jezusa) w formacie zbliżonym do A4. Omawiamy (pokazy i przykłady) technologię przygotowania desek, gruntów, pozłotnictwa, tempery jajecznej. Sposoby werniksowania ikon. Poznajemy geometrię tworzenia rysunku - anatomii ciała i budowy szat. Malujemy temperą jajeczną chudą (żółtko z winem plus pigmenty)
Kurs ma za zadanie dać uczestnikom podstawy merytoryczne i warsztatowe do dalszej samodzielnej pracy twórczej przy ikonie.
Uczestnicy w ramach opłaty otrzymują wszystkie potrzebne do pracy materiały: biurowe i malarskie (farby – pigmenty, podobrazie, pędzle, itp.)
Koszt całego kursu wynosi 1150 zł.
Przy zapisie wymagana jest wpłata bezzwrotnej zaliczki 250zł pokrywającej częściowe koszty zakupu materiałów malarskich.
Decyduje kolejność zgłoszeń:
Zapisy :
Szkoła Malowania Ikon im. Św. Józefa w Wadowicach
e-mail: szkola_ikon@o2.pl
Barbara i Krzysztof Cudo 669 405 188, 609 836 038
Zwrotnie otrzymają Państwo e-maila z danymi do wpłaty zaliczki
Informacje dodatkowe:
W trakcie pobytu istnieje możliwość skorzystania z posługi kapłana, okazja do indywidualnego spotkania, rozmowy i spowiedzi.
W pierwszym dniu (sobota) rozpoczniemy kolacją po której zapraszamy na wspólną modlitwę, oraz „artystyczny wieczorek” przy kawie i ciastku.
W ostatnim dniu (niedziela) na zakończenie warsztatów uroczysta Msza Św. z poświęceniem namalowanych ikon. Zachęcamy uczestników do zaproszenia rodzin i osób bliskich na uroczystość poświęcenia.


powrót do listy aktualności