collegium marianum
dom macierzysty i nowicjat księży pallotynów
na kopcu w kleczy k. wadowic

Aktualności

2018-05-12
Po zeszłorocznych doświadczeniach zapraszamy na Mszę św. o godz. 10.00 i 16.00 do parku. Oczywiście warunkiem jest dobra pogoda, czyli brak deszczu.
W najbliższą sobotę 3 lutego zapraszamy na Szkołę Słowa Bożego.
Rozpoczęcie zawsze o godzinie 14.00. W programie: krótki wykład biblijny, wprowadzenie w medytację, Adoracja Najświętszego Sakramentu, dzielenie swoimi spostrzeżeniami. Zakończenie spotkania około godziny 17.30. Przedmiotem spotkań w tym roku jest Ewangelia wg św. Marka. Towarzyszy ks. Jacek. Serdecznie zapraszamy.
Od września ubiegłego roku stało się już tradycją, że w pierwszy piątek miesiąca spotykamy się na Kopcu o godz.20.00 na wspólne uwielbienie Tego, który jest, który był i który przychodzi.
Zapraszamy wszystkich w najbliższy piątek 2 lutego o godz.20.00 na wspólną modlitwę, na śpiew na cześć Pana.
Nie tak dawno mieliśmy problemy techniczne z naszą stroną. Dziś to już mamy za sobą, ale "zaginął" blog. Spieszę donieść, że już niedługo pojawi się w nowej i bezpieczniejszej odsłonie. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość. ks.Jacek
14-22 października 2017,
(stacjonarne z zakwaterowaniem i wyżywieniem)
Collegium Marianum Księży Pallotynów – Wadowice

WARUNKI UCZESTNICTWA W KURSIE
Kurs adresowany jest do osób wierzących – katolików, chcących połączyć swój talent malarski z pragnieniem kontemplacji Boga. W „atmosferze” wyciszenia nauczymy się tworzyć Święte oblicza ikon, rozmyślając i modląc się przed nimi. Uczestnicząc w codziennej Eucharystii i modlitwie poznamy najważniejsze zagadnienia z historii sztuki bizantyjskiej, symboliki, oraz teologii ikony.
Kurs poprowadzą Barbara i Krzysztof Cudo
Rekolekcje wygłosi (najprawdopodobniej) ks. Rafał Nitek SAC.
Malujemy – piszemy ikonę Pantokratora (Pana Jezusa) w formacie zbliżonym do A4. Omawiamy (pokazy i przykłady) technologię przygotowania desek, gruntów, pozłotnictwa, tempery jajecznej. Sposoby werniksowania ikon. Poznajemy geometrię tworzenia rysunku - anatomii ciała i budowy szat. Malujemy temperą jajeczną chudą (żółtko z winem plus pigmenty)
Kurs ma za zadanie dać uczestnikom podstawy merytoryczne i warsztatowe do dalszej samodzielnej pracy twórczej przy ikonie.
Uczestnicy w ramach opłaty otrzymują wszystkie potrzebne do pracy materiały: biurowe i malarskie (farby – pigmenty, podobrazie, pędzle, itp.)
Decyduje kolejność zgłoszeń:
Zapisy :
Szkoła Malowania Ikon im. Św. Józefa w Wadowicach
e-mail: szkola_ikon@o2.pl
Barbara i Krzysztof Cudo 669 405 188, 609 836 038
Zwrotnie otrzymają Państwo e-maila z danymi do wpłaty zaliczki
Informacje dodatkowe:
W trakcie pobytu istnieje możliwość skorzystania z posługi kapłana, okazja do indywidualnego spotkania, rozmowy i spowiedzi.
W pierwszym dniu (sobota) rozpoczniemy kolacją po której zapraszamy na wspólną modlitwę, oraz „artystyczny wieczorek” przy kawie i ciastku.
W ostatnim dniu (niedziela) na zakończenie warsztatów uroczysta Msza Św. z poświęceniem namalowanych ikon. Zachęcamy uczestników do zaproszenia rodzin i osób bliskich na uroczystość poświęcenia.
Od wtorku 29 sierpnia nowym Przełożonym Wspólnoty na Kopcu jest ks. Sylwester Fiećko. Pochodzi z Pisza, a został księdzem w 1991 roku. Do Wspólnoty w lipcu dołączył ks. Rafał Nitek. Pochodzi z Radomia, a święcenie kapłańskie przyjął w 1998 roku.
Do nowych zadań i Wspólnot odeszli z Kopca: ks. Krzysztof Wernicki do Ołtarzewa /prefekt alumnów - wychowawca w Wyższym Seminarium Duchownym/ i br. Andrzej Ćwikła do Kielc /Karczówka/.
Podajemy do informacji dalsze terminy Szkoły Słowa Bożego: 22. 04.; 27. 05.; 10. 06. 2017 roku.
Rozpoczęcie zawsze o godzinie 14.00. W programie: krótki wykład biblijny, wprowadzenie w medytację, Adoracja Najświętszego Sakramentu, dzielenie swoimi spostrzeżeniami. Zakończenie spotkania około godziny 18.00. Przedmiotem spotkań w tym roku jest Ewangelia wg św. Mateusza. Wszelkie pytania prosimy kierować do ks. Krzysztofa. Serdecznie zapraszamy.
Zapraszamy na weekendowe rekolekcje wielkopostne 1 – 2 kwietnia.
Tym razem udało się zaprosić grekokatolickiego księdza Ihora Kozankevycha z Drohobycza.
Ks. Ihor prowadzi ośrodek dla narkomanów, dom dla bezdomnych i diecezjalny Caritas. Wyjeżdżał sprawować opiekę duszpasterską nad żołnierzami w czasie frontu w Donbasie. Jest księdzem grekokatolickim, więc ma rodzinę – żonę Oleńkę i dwójkę dzieci. Mieliśmy okazję poznać bliżej tą wspaniałą rodzinę w czasie letniego pleneru z Zakopanem. Co nas ujęło najbardziej! – ks. Ihor jest charyzmatykiem wschodniego Kościoła! Od lat współpracuje ze Szkołą Nowej Ewangelizacji „Galilea” ze Stryszawy – Siwcówki, skąd przeniósł kursy ewangelizacyjne na grunt Ukrainy.
W czasie naszych rekolekcji będziemy mogli doświadczyć bogactwa liturgii wschodniej przez uczestnictwo we Mszy świętej obrządku wschodniego – po Polsku! Ks. Ihor przybliży nam teksty liturgiczne pochodzące jeszcze od Jana Chryzostoma, nie zmieniane od ok. 1700 lat! To wspólne korzenie Kościołów Wschodniego i Zachodniego. Doświadczenie bezcenne dla ikonopistów i przypuszczamy , że jedyne takie rekolekcje w Polsce.
W rekolekcjach można uczestniczyć w sposób stacjonarny – wykupić nocleg i wyżywienie, bądź dochodząco (z ewentualnymi posiłkami). Koszt całości to 100 zł (pełna opcja). W cenę nie jest wliczona ofiara dla prowadzącego. Pozostawiamy to Waszej hojności i możliwościom. Wystawimy skarbonkę. Niech finanse nie będą przeszkodą w przeżyciu rekolekcji, ale też nie ograniczamy hojności. Złożone ofiary będą pomocą dla drohobyckiego Caritasu – a potrzeba jest wielka w tym kraju rujnowanym wojną.
I jeszcze informacja dla wyjeżdżających w lecie malować cerkiew w Drochobyczu. Spotkanie z ks. Ihorem OBOWIĄZKOWE! 
Zapisy i informacje: Basia 669405188

2017-03-18
STREFA CISZY – to czas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, to przestrzeń spotkania z Bogiem. Na Kopcu, co środę (na razie na czas Wielkiego Postu) w godzinach od 19.00 do 21.00 będzie miała miejsce Adoracja Najświętszego Sakramentu – w ciszy. Zapraszamy gorąco.
2017-01-05
Już dziś zapraszamy na 1. edycję Kursu Alpha, która od 25. 01. 2017 (środa) rozpoczyna się na Kopcu o godzinie 18.30. Temat pierwszego spotkania: CZY JEST W ŻYCIU COŚ WIĘCEJ?

 «  1 2 3 4 5  »