collegium marianum
dom macierzysty i nowicjat księży pallotynów
na kopcu w kleczy k. wadowic

Aktualności

2015-11-02

Szkoła Malowania Ikon imieniem św. Józefa w Wadowicach


pallotyni


W naszym kopieckim domu w styczniu przyszłego roku rozpoczną się zajęcia w ramach Szkoły Malowania Ikon im. św. Józefa w Wadowicach

Szkoła powstała w 2006 roku przy Sanktuarium Świętego Józefa w Wadowicach, z inicjatywy Państwa Barbary i Krzysztofa Cudo. Swoją działalność opiera na kursach stacjonarnych i systematycznych spotkaniach formacyjno – warsztatowych. Założeniem prowadzących jest połączenie pracy twórczej nad ikoną i stałego doskonalenia warsztatu z pogłębioną formacją duchową. Uczestnicy kursów tworzą swego rodzaju wspólnotę modlitwy i pracy.

Każdemu spotkaniu, kursowi czy plenerowi asystuje kapłan otaczający opieką duszpasterską. Długoletnim duszpasterzem malarzy ikon był obecny przeor wadowickiego klasztoru ojców karmelitów - o. Grzegorz Irzyk OCD. Ponadto stale współpracował przy prowadzeniu kursów zaawansowanych o. dr Cyprian Moryc OFM, wykładowca KUL-u, prowadzący wykłady z zagadnień sztuki sakralnej. Od ponad roku częstym rekolekcjonistą naszej szkoły był ks. Antoni Wróblewski, malarz ikon i doświadczony duszpasterz, dyrektor Szkoły Katolickiej w Łapach. Obecnie nasza szkoła rozszerza działalność na inne ośrodki. Liczymy na udaną współpracę z Kolegium Księży Pallotynów w Wadowicach, gdzie odbywać się będą kursy zaawansowane.

Kursy ikonopisania - malowania ikon,

Zapraszamy na weekendowe  rekolekcje wielkopostne 1 – 2 kwietnia.

Tym razem udało  się zaprosić  grekokatolickiego księdza Ihora Kozankevycha z Drohobycza.

Ks. Ihor prowadzi ośrodek dla narkomanów, dom dla bezdomnych i diecezjalny Caritas. Wyjeżdżał sprawować opiekę duszpasterską nad żołnierzami w czasie frontu w Donbasie.  Jest księdzem grekokatolickim, więc ma rodzinę – żonę Oleńkę i dwójkę dzieci. Mieliśmy okazję poznać bliżej tą wspaniałą rodzinę w czasie letniego pleneru z Zakopanem. Co nas ujęło najbardziej! – ks. Ihor jest charyzmatykiem wschodniego Kościoła! Od lat współpracuje ze Szkołą Nowej Ewangelizacji „Galilea” ze Stryszawy – Siwcówki, skąd przeniósł kursy ewangelizacyjne na grunt Ukrainy.

W czasie naszych rekolekcji będziemy mogli doświadczyć bogactwa liturgii wschodniej przez  uczestnictwo we Mszy świętej obrządku wschodniego –  po Polsku! Ks. Ihor przybliży nam teksty liturgiczne pochodzące jeszcze od Jana Chryzostoma, nie zmieniane od ok. 1700 lat! To wspólne korzenie Kościołów Wschodniego i Zachodniego. Doświadczenie bezcenne dla ikonopistów i przypuszczamy , że jedyne takie rekolekcje w Polsce.

W rekolekcjach można uczestniczyć w sposób stacjonarny – wykupić nocleg i wyżywienie, bądź dochodząco (z ewentualnymi posiłkami). Koszt całości to 100 zł (pełna opcja). W cenę nie jest wliczona ofiara dla prowadzącego. Pozostawiamy to Waszej hojności i możliwościom. Wystawimy skarbonkę. Niech finanse nie będą przeszkodą w przeżyciu rekolekcji, ale też nie ograniczamy hojności. Złożone ofiary będą pomocą dla drohobyckiego Caritasu – a potrzeba jest wielka w tym kraju rujnowanym wojną.

I jeszcze informacja dla wyjeżdżających w lecie malować cerkiew w Drochobyczu. Spotkanie z ks. Ihorem OBOWIĄZKOWE! J

 

KURS PODSTAWOWY IKONOPISANIA
„IKONA – MODLITWA I WARSZTAT”
- 1 - 9 lipca 2017,
(stacjonarne z zakwaterowaniem i wyżywieniem)
Collegium Marianum Księży Pallowynów - Wadowice
WARUNKI UCZESTNICTWA W KURSIE
Kurs adresowany jest do osób wierzących – katolików, chcących połączyć swój talent malarski z pragnieniem kontemplacji Boga. W „atmosferze” wyciszenia nauczymy się tworzyć Święte oblicza ikon, rozmyślając i modląc się przed nimi. Uczestnicząc w codziennej Eucharystii i modlitwie poznamy najważniejsze zagadnienia z historii sztuki bizantyjskiej, symboliki, oraz teologii ikony.
Kurs poprowadzą Barbara i Krzysztof Cudo
Rekolekcje wygłosi (najprawdopodobniej) ks. Antoni Wróblewski, wspaniały rekolekcjonista i duszpasterz, od kilku lat współpracujący z naszą szkołą.
Malujemy – piszemy ikonę Pantokratora (Pana Jezusa) w formacie zbliżonym do A4. Omawiamy (pokazy i przykłady) technologię przygotowania desek, gruntów, pozłotnictwa, tempery jajecznej. Sposoby werniksowania ikon. Poznajemy geometrię tworzenia rysunku - anatomii ciała i budowy szat. Malujemy temperą jajeczną chudą (żółtko z winem plus pigmenty)
Kurs ma za zadanie dać uczestnikom podstawy merytoryczne i warsztatowe do dalszej samodzielnej pracy twórczej przy ikonie.
Uczestnicy w ramach opłaty otrzymują wszystkie potrzebne do pracy materiały: biurowe i malarskie (farby – pigmenty, podobrazie, pędzle, itp.)
Koszt całego kursu wynosi 1150 zł.
Przy zapisie wymagana jest wpłata bezzwrotnej zaliczki 250zł pokrywającej częściowe koszty zakupu materiałów malarskich.
Decyduje kolejność zgłoszeń:
Zapisy :
Szkoła Malowania Ikon im. Św. Józefa w Wadowicach
Barbara i Krzysztof Cudo 669 405 188, 609 836 038
Zwrotnie otrzymają Państwo e-maila z danymi do wpłaty zaliczki
Informacje dodatkowe:
W trakcie pobytu istnieje możliwość skorzystania z posługi kapłana, okazja do indywidualnego spotkania, rozmowy i spowiedzi.
W pierwszym dniu (sobota) rozpoczniemy kolacją po której zapraszamy na wspólną modlitwę, oraz „artystyczny wieczorek” przy kawie i ciastku.

W ostatnim dniu (niedziela) na zakończenie warsztatów uroczysta Msza Św. z poświęceniem namalowanych ikon. Zachęcamy uczestników do zaproszenia rodzin i osób bliskich na uroczystość poświęcenia.

Zapisy i informacje: Basia 669405188

  mailowo: szkoła_ikon@o2.pl

Zapraszamy na naszą stronę na facebook:

https://www.facebook.com/szkolaikon/

 

 

powrót do listy aktualności